UTAZUNK ÉS JELEN VAGYUNK! 2006-11-22
Ez a jelmondata az Utazó Országos Női Civil Kerekasztal elnevezésű civil
kezdeményezésnek, mely 2006. április 9-én alakult meg öt roma
érdekképviseleti szervezet részvételével.
A testület elnöke és egyben a kerekasztal ötletének gazdája Makai Istvánné, a Roma Nővédelmi Közhasznú Szervezet vezetője.
Az NCA-támogatással megvalósuló program általános céljai közé tartozik a civil társadalom erősítése, az érdekképviselet javítása, a romák társadalmi szerepvállalásának ösztönzése, valamint a legfontosabb társadalmi problémák terén együttműködések kialakítása az érintettek között. Mindezeket a célkitűzéseket az ország 9 megyéjében, elsősorban a hátrányos helyzetű területeken, kistelepüléseken megrendezett kerekasztal-beszélgetések segítségével kívánják megvalósítani. Ezekre meghívják az érintett önkormányzatok, helyi hatóságok, rendőrség képviselőit, valamint a térségben működő civil szervezetek munkatársait is. Így lehetőség van arra, hogy a legfontosabb helyi problémákra közös megoldások, válaszok születhessenek. A kerekasztal tevékenységét a kezdeményezésben részt vevő szakértők segítik, akik információkkal, hasznos tanácsokkal látják el a hátrányos helyzetben lévőket és rászorultakat többek között a foglalkoztatás, egészségügy, lakhatás, vagy a közéleti részvétel területén.
A programsorozat első állomására 2006. november 22-én került sor Budapesten. A bevezető előadásokban szó esett a magyarországi roma népesség legfontosabb problémáiról, valamint arról, hogy igen jelentős a szóródás a különféle társadalmi rétegek között, mely jelentős mértékben ronthat az ország versenyképességén. Európában azok az országok a legversenyképesebbek, melyek nagy hangsúlyt fektetnek a humán erőforrások fejlesztésére, a lakosság képzettségére, a hátrányos helyzetűek integrálására a munka világába, valamint az egészségi állapot és az egészségkultúra javítására. Demeter János, a kerekasztal alelnöke kiemelte, hogy közel másfél millióra becsülik a magyarországi roma népesség számát, ami a duplája annak, ami a hivatalos statisztikában szerepel. A roma kérdés európai szinten is felértékelődhet a közeljövőben, hiszen Románia és Bulgária csatlakozása után összesen 17 millió lesz a roma népesség száma az Európai Unió tagországaiban.
A budapesti találkozót további hét vidéki állomás követi a következő hónapok során. A kezdeményezés nyitott, ahhoz bármely civil szervezet, vagy magánszemély csatlakozhat.
|